ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Τα βραβεία για τις ελληνικές ταινίες κινουμένων σχεδίων ξεκινούν το έτος 1969. Η μικρού μήκους ταινία Τσουφ, του Θόδωρου Μαραγκού, είναι η 5η ελληνική ταινία κινουμένων σχεδίων της ιστορίας και η πρώτη που κατέκτησε βραβείο. Φυσικά τα βραβεία των ταινιών είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με τα Φεστιβάλ και τους κάθε είδους διαγωνισμούς.
Το πρώτο ελληνικό Φεστιβάλ ξεκίνησε το 1960 ως Εβδομάδα Ελληνικού Κινηματογράφου στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Μέχρι σήμερα έχουν δημιουργηθεί περισσότερα από 30 ελληνικά Φεστιβάλ με τοπικό ή διεθνή χαρακτήρα. Άλλα άντεξαν στο χρόνο κι άλλα έριξαν αυλαία ύστερα από κάποια διαδρομή. Σημαντικό πάντως είναι το γεγονός ότι την τελευταία δεκαετία καθιερώθηκαν στην Ελλάδα μερικά Φεστιβάλ εξειδικευμένα στις ταινίες κινουμένων σχεδίων που πυροδότησαν την ελληνική παραγωγή animation με αρκετά θετικά αποτελέσματα. Η λίστα των βραβείων που ακολουθεί δείχνει την πλούσια και επιτυχημένη παρουσία των ελληνικών ταινιών animation σε τοπικό και διεθνές επίπεδο.
Το site “Greek animation” στηρίζει το θεσμό των Φεστιβάλ ως ένα απαραίτητο βήμα για την προβολή του έργου των δημιουργών, τον υγιή ανταγωνισμό, τη συνάντηση προσώπων και την ανταλλαγή απόψεων πάνω στα θέματα του animation. Στηρίζει επίσης και το θεσμό των βραβείων, αρκεί αυτά να ενώνουν τους δημιουργούς αντί να τους χωρίζουν και να μη γίνονται αυτοσκοπός, με αποτέλεσμα να χάνεται το πραγματικό νόημα της δημιουργίας…

ΒΡΑΒΕΙΑ 2015

  • Festival Europeo de Cortometrajes Villamayor de Cine - Spain Dinner for Few ‐ Best Sound Award, του Νάσου Βακάλη, 16.08.2015
  • Rural Film Fest - Caostica Spain Dinner for Few ‐ Animation Special Mention (RuralFicción category), του Νάσου Βακάλη, 9.08.2015
  • MÈDIT 7 - Festival de Cine Mediterráneo de Menorca Dinner for Few ‐ Best Mediterranean Short Film, του Νάσου Βακάλη, 26.07.2015
  • Summa3D - Madrid Spain Dinner for Few ‐ Best Animation Award, Canal+ Trophy, του Νάσου Βακάλη, 21.07.2015
  • Navi Mumbai International Film Festival Dinner for Few ‐ Best Film in Animation, του Νάσου Βακάλη, 31.05.2014
  • Cinesogni - Circolo del cinema "Sogni"- Ravenna My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Special Mention, της Έφης Παππά – 16.05.2015
  • Fantacy Film - Bilbao Spain Dinner for Few ‐ Audience Award for Best Short, του Νάσου Βακάλη – 15.05.2015
  • Pielagos En Corto IFF - Spain Dinner for Few ‐ Best Screenplay Award, του Νάσου Βακάλη, 9.05.2015
  • Uncipar Film Festival - Αργεντινή Dinner for Few ‐ Best International Short Film, του Νάσου Βακάλη – 4.04.2015
  • International Children and Youth Animation Festival VAFI - Varazdin Κροατία Παιδικό Εργαστήρι Animation / Έτη, Χρόνια και Ζαμάνια (Long Time No See) ‐ 2ο Βραβείο, Ομάδας παιδιών με την καθοδήγηση της Χριστίνας Ντεπιάν και των συνεργαττών της Claudia Bubnova και Γεωργία Σερίφη, 29.04.2015
  • London Independent Film Festival My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Best Animated Short Award, της Έφης Παππά – 25.04.2015
  • Dinner for Few ‐ Special Mention Perpetuum Adversi, του Νάσου Βακάλη - 24.04.2015
  • Short of the Year - Ισπανία Dinner for Few ‐ Best Animation Short Film, του Νάσου Βακάλη - 24.04.2015
  • Tracce Cinematografiche Film Festival - Ιταλία Dinner for Few ‐ Special Mention (Ειδική Μνεία), του Νάσου Βακάλη – 4.04.2015
  • Hong Kong International Mobile Film Awards (HKIMFA) The Guillable kiss of Mr Patokos ‐ Χρυσό Βραβείο Animation, του Αλέξανδρου Αποστολάκη, (ύστερα από επιλογή του ελληνικού φεστιβάλ φωτογραφίας και ταινιών μικρού μήκους “shoot_it”) - 23.04.2015
  • Ελληνικά Βραβεία Γραφιστικής και Εικονογράφησης (ΕΒΓΕ) Φαιναρέτη ‐ Έπαινος, των Μάνου Γερογιάννη, Γιάννη Ζουμάκη / Odd Bleat, 2.04.2015
  • Athens Animfest Dinner for Few ‐ Grand Prix “Athena” (shorts), του Νάσου Βακάλη - 1.04.2015
  • Athens Animfest A Portrait ‐ 3ο Βραβείο (Ελληνικό Διαγωνιστικό), του Αριστοτέλη Μαραγκού - 1.04.2015
  • Athens Animfest Safe Place ‐ 2ο Βραβείο (Ελληνικό Διαγωνιστικό), του Άγγελου Ροδιτάκη - 1.04.2015
  • Athens Animfest My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ 1ο Βραβείο (Ελληνικό Διαγωνιστικό), της Έφης Παππά - 1.04.2015
  • Tokyo Anime Award Festival My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Jury’s Special Award, της Έφης Παππά – 23.03.2015
  • Dinner for Few ‐ Best International Short Film, του Νάσου Βακάλη - 21.03.2015
  • Watersprite The Cambridge International Student Film Festival My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Best Production Design Award, της Έφης Παππά – 8.03.2015
  • AnimArte Vou Animarte - Animation Film Festival - Βραζιλία Dinner for Few ‐ 1st Place at the Environmental Category at the SÃO LUÍS Grand Prix, του Νάσου Βακάλη - 1.03.2015
  • Zoom-Zblizenia IFF - Πολωνία Dinner for Few ‐ Best Animated Film by Young Jury, του Νάσου Βακάλη - 22.02.2015
  • Tally Shorts Film Festival - ΗΠΑ Dinner for Few ‐ Second Place (Runner Up), του Νάσου Βακάλη - 18.02.2015

ΒΡΑΒΕΙΑ 2014

  • AnimArte Vou Animarte - Animation Film Festival - Βραζιλία Dinner for Few ‐ Honorable Mention, Curitiba Grand Prix, του Νάσου Βακάλη - 15.12.2014
  • Festival ENMUT- Ισπανία Dinner for Few ‐ Best Short Animation Award “Premi La Vinícola al Millor Curtmetratge d’Animació”, του Νάσου Βακάλη - 30.11.2014
  • Festival International de Cine Gastronómico Ciudad de La Laguna My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Best Short Film Award, της Έφης Παππά – 29.11.2014
  • AnimArte Vou Animarte - Animation Film Festival - Βραζιλία Dinner for Few ‐ First Place Environmental Film Audience Award (Πρώτο Βραβείο Κοινού στην Περιβαλλοντική Κατηγορία), του Νάσου Βακάλη – 14.11.2014
  • AnimArte Vou Animarte - Animation Film Festival - Βραζιλία Dinner for Few ‐ Second Place Official Jury Environmental Film Award (Δεύτερο βραβείο κριτικής επιτροπής στην Περιβαλλοντική Κατηγορία), του Νάσου Βακάλη - 14.11.2014
  • AnimArte Vou Animarte - Animation Film Festival - Βραζιλία Dinner for Few ‐ First Place North American Environmental Film Award (Πρώτο βραβείο Βορείου Αμερικής στην Περιβαλλοντική Κατηγορία), του Νάσου Βακάλη - 14.11.2014
  • Curta Cinema - International Short Film Festival Rio de Janeiro Brazil Dinner for Few ‐ Audience Award (Βραβείο Κοινού), του Νάσου Βακάλη – 12.11.2014
  • ReAnimania IAFF of Yerevan Armenia Dinner for Few ‐ Best Short Film, του Νάσου Βακάλη – 31.10.2014
  • Be There!, Corfu Animation Festival My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Καλύτερη Ελληνική Φοιτητική Ταινία (Μ.Βρετανία/Ελλάδα), της Έφης Παππά - 19.10.2014
  • Be There!, Corfu Animation Festival Dinner for Few ‐ Jury Award (Βραβείο Κριτικής Επιτροπής), του Νάσου Βακάλη – 19.10.2014
  • SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya Dinner for Few ‐ Special Mention (Ειδική Μνεία), του Νάσου Βακάλη – 11.10.2014
  • EcoFilm Festival International Environmental Short Film Festival Mexico Dinner for Few ‐ Best International Short Film, του Νάσου Βακάλη - 9.10.2014
  • International Independent Film Awards Time / Εγώ ο Χρόνος ‐ Diamond Award Winner: Animation, της Ελπίδας Πανουργιά, 08.10.2014
  • Διεθνές Φεστιβάλ + Φόρουμ Κινουμένων Σχεδίων, Animasyros Man in a box ‐ Ειδική Μνεία σε Ελληνική ταινία του Φοιτητικού Διαγωνιστικού Προγράμματος, του Ηλία Παπασταματίου - 5.10.2014
  • Διεθνές Φεστιβάλ + Φόρουμ Κινουμένων Σχεδίων, Animasyros My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Best International Student Award (Μεγάλη Βρετανία/Ελλάδα), της Έφης Παππά - 5.10.2014
  • Διεθνές Φεστιβάλ + Φόρουμ Κινουμένων Σχεδίων, Animasyros Dinner for Few ‐ Special Mention (Ειδική Μνεία για Ελληνική Ταινία του Διεθνούς Διαγωνιστικού Προγράμματος), του Νάσου Βακάλη – 5.10.2014
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας Τσουνάμι στην αρχαία Ποτίδαια (Tsunami in ancient Potidaea) ‐ Βραβείο Κοινού SEE Talents Animation, του Λευτέρη Αναστασοβίτη – 29.09.2014
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας Ίππος (Knight) ‐ Βραβείο Κοινού, του Θανάση Ράδογλου - 29.09.2014
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας - Νύχτες Πρεμιέρας A Portrait ‐ Τρίτο Βραβείο Καλύτερης Μικρού Μήκους Ταινίας, του Αριστοτέλη Μαραγκού – 28.09.2014
  • Expotoons Festival de Animación - Buenos Aires Argentina Dinner for Few / Trailer ‐ Best Short Film, του Νάσου Βακάλη - 25.09.2014
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας DRAG ME: An Urban Music Tale ‐ Βραβείο Καλύτερου Animation, του Νίκου Κέλλη - 21.09.2014
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας Dinner for Few / Trailer ‐ Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής, του Νάσου Βακάλη - 21.09.2014
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας Dinner for Few / Trailer ‐ Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής / Κώστας Χρηστίδης, του Νάσου Βακάλη -21.09.2014
  • Best Shorts Competition - La Jolla CA USA Time / Εγώ ο Χρόνος ‐ Award of Merit: Animation, της Ελπίδας Πανουργιά, 16.09.2014
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου, Κύπρου Dinner for Few / Trailer ‐ Βραβείο Καλύτερου μη Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη Μικρού Μήκους, του Νάσου Βακάλη – 15.09.2014
  • Montreal World Film Festival My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ Best International Student Award, της Έφης Παππά – 1.09.2014
  • Shorts @ Fringe Αζόρες Πορτογαλία DRAG ME: An Urban Music Tale ‐ Audience Awards # Prémio Audiência (Βραβείο Κοινού), του Νίκου Κέλλη - Ιούνιος 2014
  • Edinburgh International Film Festival My Stuffed Granny (Η Γιαγιά μου είναι Πάντα Γεμάτη) ‐ McLaren Award for Best New British Animation, της Έφης Παππά - 28.06.2014
  • Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου Από τη Γη στη Σελήνη ‐ Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας, του Άγγελου Σπάρταλη
  • ECU - The European Independent Film Festival Paris DRAG ME: An Urban Music Tale ‐ Best European Independent Animation, του Νίκου Κέλλη - 7.04.2014
  • Hong Kong International Mobile Film Awards (HKIMFA) 1,2 Million Children ‐ Silver Best Animation Award, της Έφης Παππά (ύστερα από επιλογή του ελληνικού φεστιβάλ φωτογραφίας και ταινιών μικρού μήκους “shoot_it”)
  • Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Από τη Γη στη Σελήνη ‐ Βραβείο Κοινού, του Άγγελου Σπάρταλη
  • Athens Animfest Πρωινή βόλτα (Morning Walk) ‐ 3ο Βραβείο, των Μαρία Δούνη & Ηλέκτρα Φωτοπούλου - 19.03.2014
  • Athens Animfest The 3rd Floor (Ο Τρίτος Όροφος) ‐ 2ο Βραβείο (Ελληνικό τμήμα), της Marilia Maz - 19.03.2014
  • Athens Animfest Ίππος (Knight) ‐ 1ο Βραβείο, του Θανάση Ράδογλου - 19.03.2014

ΒΡΑΒΕΙΑ 2013

ΒΡΑΒΕΙΑ 2012

ΒΡΑΒΕΙΑ 2011

ΒΡΑΒΕΙΑ 2010

  • Διεθνή Συνάντηση Αρχαιολογικής Ταινίας του Μεσογειακού Χώρου (Αθήνα) Δίολκος για 1500 Χρόνια ‐ Καλύτερη Εκπαιδευτική Ταινία, του Θεοδόση Τάσιου
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας Το Χωριό (The Village) ‐ Ειδικό Βραβείο (προσφορά του Ε.Κ.Κ), του Στέλιου Πολυχρονάκη
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας Το Χωριό (The Village) ‐ Τιμητική Διάκριση Μουσικής Επένδυσης στον Γιάννη Ψαρουδάκη, του Στέλιου Πολυχρονάκη
  • Animated Dreams Animation Film Festival, Tallin Estonia My Mother’s Coat (Το Παλτό της Μητέρας μου) ‐ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation, Κριτική Επιτροπή Ακαδημίας Τεχνών της Εσθονίας, της Marie-Margaux Tsakiri-Scanatovits
  • Stash Magazine, Online video library of Animation The Holy Chicken of Life and Music ‐ Best of Stash 2010, στην κατηγορία Short Film, της NoMint
  • iF (Industrie Forum) Communication Design Award, Germany E4 Merry Critters with hot Wax on their Nipples ‐ , της NoMint
  • Vimeo Community Choice Awards The Holy Chicken of Life and Music ‐ 1o Βραβείο Κοινού στην κατηγορία “experimental”, της NoMint
  • Διεθνές Φεστιβάλ + Φόρουμ Κινουμένων Σχεδίων, Animasyros The Holy Chicken of Life and Music ‐ Ειδική Μνεία, της NoMint
  • Bitfilm, International Festival for Digital Film, Hamburg The Greek Crisis Explained / Episode 1 The Greek Crisis Explained / Episode 2 The Greek Crisis Explained / Episode 3 ‐ Βραβείο Κοινού (διαδικτυακή ψηφοφορία) / “Money & me” competition, της NoMint
  • Hong Kong International Mobile Film Awards (HKIMFA) Αντίχειρας (Thumbnail) ‐ 1ο βραβείο στην κατηγορία Μυθοπλασία, του Γιώργου Κουβαρά
  • Φεστιβάλ Φανταστικού Κινηματογράφου, Αθήνα Talking Piranhas ‐ Βραβείο Κοινού, του Γρηγόρη Βαρδαρινού
  • Malta International Film Festival Talking Piranhas ‐ Γ’ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, του Γρηγόρη Βαρδαρινού
  • LA Shorts Fest Zero ‐ Best Animation, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Rhode Island International Film Festival (USA) Zero ‐ Best Animation, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Grand Off - World Independent Film Awards, Poland Zero ‐ Best Animation, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Ipaf Atom Awards Zero ‐ Best Animation, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Naples International Film Festival Zero ‐ Best Short Film, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Flickerfest, International Short Film Festival (Australia) Zero ‐ Best Achievement in Sound, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Australian Cinematographers Society (ACS) Zero ‐ Golden Tripod – Experimental & Specialised (National), του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Bondi Short Film Festival, Australia Zero ‐ Best Script, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Bondi Short Film Festival, Australia Zero ‐ Best Design, του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Athens Animfest Το Δέντρο που Έδινε ‐ Βραβείο Κοινού, της Στέλλας Βασιλά, Χάρις Μαβρουδή, Ιωάννας Τσιάβου
  • Athens Animfest Το Βαλς του Ηλιακού Συστήματος (The Solar System Waltz) ‐ 3ο βραβείο Κινουμένου Σχεδίου για Εκπαιδευτική Ταινία, του Πολύκαρπου Παριορίτσα
  • Athens Animfest War, Snow and Fire ‐ 3ο βραβείο για Πειραματική Ταινία χαμηλού προϋπολογισμού, του Αργύρη Σαντάλη
  • Athens Animfest Ένα Γράμμα μια Ιστορία: Η Πολυλογού Παντόφλα (Π) ‐ 2ο βραβείο Κινουμένου Σχεδίου για Εκπαιδευτική Ταινία (+ 2 άλλα επεισόδια), των Αρίσταρχου Παπαδανιήλ, Σοφίας
  • Athens Animfest Ένα Γράμμα μια Ιστορία: 3 Κοκκαλιάρες Καραμέλες (Κ) ‐ 2ο βραβείο Κινουμένου Σχεδίου για Εκπαιδευτική Ταινία (+ 2 άλλα επεισόδια), των Αρίσταρχου Παπαδανιήλ, Σοφίας Μαντούβαλου
  • Athens Animfest Ένα Γράμμα μια Ιστορία: Ο Ιπτάμενος Ιπποπόταμος (Ι) ‐ 2ο βραβείο Κινουμένου Σχεδίου για Εκπαιδευτική Ταινία (+ 2 άλλα επεισόδια), των Αρίσταρχου Παπαδανιήλ, Σοφίας Μαντούβαλου
  • Athens Animfest Chess Battle ‐ 2ο βραβείο για Πειραματική Ταινία χαμηλού προϋπολογισμού, του Αργύρη Σαντάλη
  • Athens Animfest Το Νόημα της Ζωής ‐ 2ο βραβείο για Επαγγελματική Ταινία υψηλού προϋπολογισμού, των Jani Zhonga, Irida Zhonga
  • Athens Animfest Room 14 ‐ 1ο βραβείο για Πειραματική Ταινία χαμηλού προϋπολογισμού, του Γιάννη Καραμπελιά
  • Athens Animfest Ένα Δέντρο μια Φορά ‐ 1ο βραβείο για Επαγγελματική Ταινία υψηλού προϋπολογισμού, του Παναγιώτη Ράππα
  • European Broadcasting Union (EBU) Ένα Δέντρο μια Φορά ‐ Ειδική μνεία για τη μουσική του Δημήτρη Παπαδημητρίου και την αρτιότητα όλης της παραγωγής, του Παναγιώτη Ράππα
  • European Broadcasting Union (EBU) Ένα Δέντρο μια Φορά ‐ 2η θέση ανάμεσα σε όλες τις ευρωπαϊκές παραγωγές – κατηγορία νεανικών και παιδικών προγραμμάτων (2009), του Παναγιώτη Ράππα
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πάτρας Ένα Δέντρο μια Φορά ‐ 1ο Βραβείο (Best Animation), του Παναγιώτη Ράππα
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ, Χαλκίδα Ένα Δέντρο μια Φορά ‐ Ειδική Μνεία Κριτικής Επιτροπής, του Παναγιώτη Ράππα

ΒΡΑΒΕΙΑ 2009

  • Holland Animation Film Festival (HAFF) Intelligent Design ‐ Best Leader Award, της NoMint
  • European Design Awards (ED-Awards) E4 Merry Critters with hot Wax on their Nipples ‐ Gold Award, της NoMint
  • European Design Awards (ED-Awards) Replace ‐ Bronze Award στην κατηγορία Motion Graphics, της NoMint
  • Ελληνικά Βραβεία Γραφιστικής και Εικονογράφησης (ΕΒΓΕ) Replace ‐ 1ο Βραβείο Motion Graphics, της NoMint
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου, Κύπρου Δίολκος για 1500 Χρόνια ‐ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας αναφερόμενης στην Αρχαιότητα, του Θεοδόση Τάσιου
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας Το Νόημα της Ζωής ‐ Ειδικό Βραβείο (προσφορά Ελληνικού Κέντρου Κινηματοφράφου), των Jani Zhonga, Irida Zhonga
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας Το Νόημα της Ζωής ‐ Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κιν/φου, των Jani Zhonga, Irida Zhonga
  • Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δήμου Θερμαϊκού Η Εποχή του Καπνού ‐ Βραβείο Καλύτερου Ελληνικού Φιλμ, των Ελευθερίας Βουντίδου, Δήμητρας Ξηράκη
  • Australian Cinematographers Society (ACS) Zero ‐ Gold Award – Experimental & Specialised (NSW/ACT), του Χριστόφορου Κιζήλου (Christopher Kezelos)
  • Athens Animfest Brocula ‐ Ειδική Μνεία Κριτικής Επιτροπής για Σπουδαστική Tαινία, των Μιχάλη (Μισέλ) Σερέτη, Λουκά Μπουσούνη
  • Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Πλατφόρμα Βίντεο (Αθήνα) Mariza ‐ Ειδική Μνεία της Κριτικής Επιτροπής, του Κωνσταντίνου Κρυστάλλη
  • London Greek Film Festival Mariza ‐ Βραβείο Κοινού, του Κωνσταντίνου Κρυστάλλη
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας Mariza ‐ Βραβείο Κοινού, του Κωνσταντίνου Κρυστάλλη
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας Mariza ‐ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων, του Κωνσταντίνου Κρυστάλλη
  • Athens Animfest Mariza ‐ Βραβείο Κοινού, του Κωνσταντίνου Κρυστάλλη
  • Athens Animfest Mariza ‐ 3ο Βραβείο Ελληνικού Διαγωνιστικού Tμήματος, του Κωνσταντίνου Κρυστάλλη
  • Athens Animfest Hairbound ‐ 2ο Βραβείο Ελληνικού Διαγωνιστικού Τμήματος, του Άρη Τσαμάτου
  • Athens Animfest Incongruous Tendency ‐ 1ο Βραβείο & Βραβείο Intergraphics, της Φρύνης Κόντη
  • Athens Animfest Το Ποντικάκι που Ήθελε να Αγγίξει ένα Αστεράκι ‐ Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής, των Παναγιώτη Ράππα, Άγγελου Ρούβα
  • Martha's Vineyard Film Festival (Massachusetts) Το Ποντικάκι που Ήθελε να Αγγίξει ένα Αστεράκι ‐ Best Animation, των Παναγιώτη Ράππα, Άγγελου Ρούβα
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πάτρας Το Ποντικάκι που Ήθελε να Αγγίξει ένα Αστεράκι ‐ Best Animation, των Παναγιώτη Ράππα, Άγγελου Ρούβα
  • Διεθνές Φεστιβάλ + Φόρουμ Κινουμένων Σχεδίων, Animasyros Μην Πετάξεις Τίποτα ‐ Δεύτερο Βραβείο, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Ermis Awards for the Advertising Spot ΖΑΓΟΡΙ: Κάποια Παιδιά είναι Ήρωες (fullversion) ‐ Silver Award, των Σέργιος Κοτσόβουλος, these

ΒΡΑΒΕΙΑ 2000 - 2008

  • European Design Awards (ED-Awards), 2008 Liberal Allience: Church ‐ Gold Award, κατηγορία: Motion Graphics Category, της NoMint
  • Ελληνικά Βραβεία Γραφιστικής και Εικονογράφησης (ΕΒΓΕ), 2008 Liberal Allience: Church ‐ 1ο Βραβείο, κατηγορία: Animation – Computer Graphics, της NoMint
  • Bigbang Online Short Film Festival, 2008 Blue Doggy Strikes Again ‐ Ειδικό Βραβείο, της Σοφίας Ταυρίδου
  • Bigbang Online Short Film Festival, 2008 Αναγκαστικές Προσγειώσεις ‐ Ειδικό Βραβείο, των Δήμητρας Ξηράκη, Ελένης Τσομπανόγλου
  • Bigbang Online Short Film Festival, 2008 Αγελαδίτσα ‐ Ειδικό Βραβείο, των Δήμητρας Ξηράκη, Ελένης Τσομπανόγλου
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας, 2008 Hairbound ‐ Ειδική Μνεία, του Άρη Τσαμάτου
  • Crashfest - Φεστιβάλ Σπουδαστικών και Νεανικών Ταινιών Θεσσαλονίκης, 2008 Hairbound ‐ Ειδικό Βραβείο, του Άρη Τσαμάτου
  • International Animated Film Festival, Balkanima, 2008 I Do Art ‐ Ειδική Μνεία, του Στέλιου Πολυχρονάκη
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας, 2008 A Little bit of Love ‐ Βραβείο Καλύτερου Ελληνικού Animation, της Σοφίας Μηλιοπούλου
  • Crashfest - Φεστιβάλ Σπουδαστικών και Νεανικών Ταινιών Θεσσαλονίκης, 2008 A Little bit of Love ‐ Βραβείο Καλύτερου Κινουμένου Σχεδίου Μικρού Μήκους Σπουδαστών, της Σοφίας Μηλιοπούλου
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου, Κύπρου, 2008 Το Ποντικάκι που Ήθελε να Αγγίξει ένα Αστεράκι ‐ Best Animation, των Παναγιώτη Ράππα, Άγγελου Ρούβα
  • London Greek Film Festival, 2008 Το Ποντικάκι που Ήθελε να Αγγίξει ένα Αστεράκι ‐ Best Animation, των Παναγιώτη Ράππα, Άγγελου Ρούβα
  • Cannes Lions International Festival of Creativity, 2007 Amnesty International “Signature” ‐ Gold Lion Award, του Φίλιππου Γραμματικόπουλου
  • Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Πλατφόρμα Βίντεο (Αθήνα), 2007 My Doll Plays Alice (Η Κούκλα μου Παίζει την Αλίκη) ‐ Ειδική Μνεία Κριτικής Επιτροπής, της Ακριβής Συμεωνίδη
  • Anifest, Festival of Animated Films (Czech Republic), 2007 Bloody Mary ‐ Βραβείο Κοινού, Best Internet Film, της Ζίνας Παπαδοπούλου
  • Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Κύπρου, 2007 Ζωική Συμπεριφορά ‐ Βραβείο Καλύτερου Κινουμένου Σχεδίου & Πειραματικού φιλμ, του Νίκου Σύννου
  • International Animated Film Festival, Balkanima, 2006 Η Πόλη των Φόβων ‐ Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας, της Χριστίνας Σηφιανού
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας, 2006 Μια Πλατεία Διηγείται ‐ Ειδικό Βραβείο, συλλογικό μαθητών Ε’ Τάξης, 9ου σχολείου Γαλατσίου
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, 2006 Μια Πλατεία Διηγείται ‐ Ειδική Μνεία, συλλογικό μαθητών Ε’ Τάξης, 9ου σχολείου Γαλατσίου (υπεύθυνος: Σπύρος Σιάκας)
  • Διεθνής Διαδικτυακός Διαγωνισμός Micropolis, 2006 Jungle ‐ Βραβείο Καλύτερης ταινίας Animation, του Παναγιώτη Γουμπούρου
  • Διεθνής Διαδικτυακός Διαγωνισμός Micropolis, 2006 Η Απόγονος ‐ Βραβείο για Πειραματική χρήση σε ταινία Animation, της Μυρτώς Αποστολίδου
  • Διεθνής Διαδικτυακός Διαγωνισμός Micropolis, 2006 Tool City ‐ Βραβείο για Πειραματική χρήση σε ταινία Animation, του Χρήστου Σταύρου
  • Διεθνής Διαδικτυακός Διαγωνισμός Micropolis, 2006 Cityboard ‐ Βραβειο Μυθοπλασίας σε ταινία Αnimation, του Γιώργου Γκίνη
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου, Κύπρου, 2006 Ζωική Συμπεριφορά ‐ Τιμητική Διάκριση, του Νίκου Σύννου
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 2006 Ζωική Συμπεριφορά ‐ Τιμητική Διάκριση Κινουμένου Σχεδίου, του Νίκου Σύννου
  • RealTime Film Festival, Stuttgart, 2006 Ο Κύκλος της Ζωής ‐ 1ο Βραβείο, του Ηλία Σούνα
  • Διαγωνισμός Video, μουσικού καναλιού MAD, 2005 Ο Κύκλος της Ζωής ‐ 2ο Βραβείο, του Ηλία Σούνα
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 2005 Πύρινος Μπελάς σε Μικρό Παραμύθι ‐ Τιμητική Διάκριση Animation, του Νίκου Πετροπουλέα
  • ΥΠΠΟ, 2005 Πύρινος Μπελάς σε Μικρό Παραμύθι ‐ Ειδικό Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Νίκου Πετροπουλέα
  • ΥΠΠΟ, 2005 Μην Πετάξεις Τίποτα ‐ Ειδικό Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • International Animated Film Festival, Balkanima, 2005 The Mirror Stage ‐ Bραβείο ASIFA, του Σπύρου Σιάκα
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Νάουσας, 2005 The Mirror Stage ‐ 1ο Βραβείο Ελληνικού Αnimation, του Σπύρου Σιάκα
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 2005 The Mirror Stage ‐ Διάκριση-Κίνητρο ΕΚΚ, του Σπύρου Σιάκα
  • Διαγωνισμός Βρετανικού Συμβουλίου, 2004 Thinking Wild ‐ A’ Βραβείο, των Σπύρου Κατραμίδη, Αλέξανδρου Τζανέτου
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 2002 Ο Νόμος της Βαρύτητας ‐ Ειδικό Βραβείο Animation, του Σπύρου Ρασιδάκη
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 2002 Ο Νόμος της Βαρύτητας ‐ Τιμητική Διάκριση για το σχεδιασμό ηχητικής μπάντας στον Αλέξανδρο Μουζά, του Σπύρου Ρασιδάκη
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 2002 Ο Νόμος της Βαρύτητας ‐ Ειδική Μνεία,ΠΕΚΚ, του Σπύρου Ρασιδάκη
  • ΥΠΠΟ, 2002 Ο Νόμος της Βαρύτητας ‐ Β’ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Σπύρου Ρασιδάκη
  • Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, 2002 Star System ‐ Εύφημος Μνεία, του Σπύρου Σιάκα
  • Camera Zizanio - Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας (Ολυμπία), 2001 Η Παράξενη Κούκλα ‐ Εύφημος Μνεία, του Σπύρου Σιάκκα και ομάδας παιδιών 5-12 ετών
  • ΥΠΠΟ, 2001 Ό,τι είναι ένα Ταξίδι ‐ Ειδικό Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Σπύρου Πολυμέρη
  • Animamundi, Rio de Janeiro, Sao Paolo, Βραζιλία, 2002 776 Β.C. ‐ 3ο Βραβείο στην κατηγορία Best Portfolio, των Μπάμπη Βενετόπουλου και Γιάννη Βογιατζόπουλου

ΒΡΑΒΕΙΑ 1990 - 1999

  • Fantasporto, International Film Festival, Portugal, 1998 Το Χρήμα – Μια Μυθολογία του Σκότους ‐ Ειδικό Βραβείο, του Βασίλη Μαζωμένου
  • ΥΠΠΟ, 1998 Το Χρήμα – Μια Μυθολογία του Σκότους ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Κινουμένων Σχεδίων Μεγάλου Μήκους, του Βασίλη Μαζωμένου
  • ΥΠΠΟ, 1997 35Χ50 ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Σπύρου Ρασιδάκη
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1997 Τι θα Γίνεις όταν Μεγαλώσεις; ‐ Τιμητική Διάκριση Κινούμενου Σχεδίου, της Ναταλίας Κωστοπούλου
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1996 Εμείς οι Έλληνες ‐ Τιμητική Διάκριση Κινουμένου Σχεδίου, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • ΥΠΠΟ, 1996 Εμείς οι Έλληνες ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1993 Βρείτε τη Διαφορά ‐ Γ΄ Ειδικό Βραβείο, της Ναταλίας Κωστοπούλου
  • Φεστιβάλ Μεσογειακής Δημιουργίας, 1992 La Grasse Matinee (Ξύπνημα Αργά το Πρωί) ‐ Βραβείο Μεσογειακής Δημιουργίας, των Ναταλίας Κωστοπούλου, Sylvie Bringas
  • ΥΠΠΟ, 1992 Ο Κύκλος ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Νίκου Κούτση

ΒΡΑΒΕΙΑ 1980 - 1989

  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1988 Τζιτζίκι και Μυρμήγκι ‐ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ειδικής Τεχνικής, του Αλέκου Παπαδάτου
  • ΥΠΠΟ, 1988 Τζιτζίκι και Μυρμήγκι ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Αλέκου Παπαδάτου
  • ΥΠΠΟ, 1987 Κόσμος (Cosmos) ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Δημήτρη Καραθανάση
  • Lucca, International Film Festival, Italy, 1986 Αδάμ ‐ Α’ Βραβείο, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • ΥΠΠΟ, 1986 Αδάμ ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1986 Αδάμ ‐ Α’ Βραβείο Καλύτερης Μικρού Μήκους, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • ΥΠΠΟ, 1985 3 ½ ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Κώστα Καπάκα
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1985 Του Κολυμπητή ‐ Βραβείο Καλύτερης ταινίας Ειδικής Τεχνικής, των Στράτου Στασινού, Νάσου Μυρμηρίδη
  • ΥΠΠΟ, 1985 Του Κολυμπητή ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, των Στράτου Στασινού, Νάσου Μυρμηρίδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1985 Του Κολυμπητή ‐ Βραβείο Καλύτερης Μικρού Μήκους, ΠΕΚΚ, των Στράτου Στασινού, Νάσου Μυρμηρίδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1985 Του Κολυμπητή ‐ Α’ Βραβείο Καλύτερης Μικρού Μήκους, των Στράτου Στασινού, Νάσου Μυρμηρίδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1984 Σκηνές ‐ Βραβείο Καλύτερης ταινίας Ειδικής Τεχνικής, του Κώστα Καπάκα
  • ΥΠΠΟ, 1984 Σκηνές ‐ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Μικρού Μήκους, του Κώστα Καπάκα
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1984 Σκηνές ‐ Γ’ Βραβείο Μικρού Μήκους, του Κώστα Καπάκα
  • Bilbao International Documentary and Short Film Festival, Spain, 1983 Η Τρύπα ‐ Α’ Βραβείο, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1983 Η Τρύπα ‐ Α’ Βραβείο, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1983 Η Τρύπα ‐ Βραβείο Καλύτερης Μικρού Μήκους, ΕΚΚΑ, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1983 Η Τρύπα ‐ Α’ Βραβείο Μικρού Μήκους με Υπόθεση, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1982 Εργαστήρι 82 ‐ Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους με Κινούμενα Σχέδια, συλλογικό μαθητών ΣΤ’ Δημοτικού υπό την επίβλεψη του Στράτου Στασινού
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1982 Συνοδεία ‐ Καλύτερη Πειραματική ταινία Μικρού Μήκους, του Μαρίνου Κάσσου
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1982 Κύκλος ‐ Α’ Βραβείο, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Πανελλήνιος Διαγωνισμός Κινηματογραφίας - Ελληνική Φωτογραφική Εταιρεία, 1982 Δοκιμή ‐ Α’ Βραβείο, του Άγγελου Ρούβα
  • Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Κινηματογράφου Super-8 Θεσσαλονίκης, 1982 Δοκιμή ‐ Βραβείο Κοινού, του Άγγελου Ρούβα
  • Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Κινηματογράφου Super-8 Θεσσαλονίκης, 1982 Δοκιμή ‐ Ειδική Μνεία Κριτικής Επιτροπής, του Άγγελου Ρούβα
  • Τηλεοπτικός Διαγωνισμός «Να η Ευκαιρία», 1981 Δοκιμή ‐ Α’ Βραβείο, του Άγγελου Ρούβα
  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1981 Επίσημος Προσκεκλημένος ‐ Πρώτο Βραβείο, του Μάρκου Χολέβα
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1981 Κύκλος ‐ Βραβείο Καλύτερης Μικρού Μήκους, ΕΚΚΑ, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1981 Κύκλος ‐ Βραβείο Καλύτερης Μικρού Μήκους (εξ ημισείας), ΠΕΚΚ, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1981 Κύκλος ‐ Α’ Βραβείο Μικρού Μήκους με Κινούμενα Σχέδια, του Ιορδάνη Ανανιάδη

ΒΡΑΒΕΙΑ 1970 - 1979

  • Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, 1979 Περίπατος ‐ Α’ Βραβείο, του Στράτου Στασινού
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1979 Corpus ‐ Τιμητική Διάκριση Κριτικής Επιτροπής, του Θανάση Ρεντζή
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1979 Περίπατος ‐ Ειδική Μνεία του Δήμου Θεσσαλονίκης, του Στράτου Στασινού
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1979 Περίπατος ‐ Γ’ Βραβείο Μικρού Μήκους, του Στράτου Στασινού
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1975 Τερμίτες ‐ Τιμητική Διάκριση Κριτικής Επιτροπής, του Άκη Ψάιλα
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1973 Η Γραμμή ‐ Α’ Βραβείο Μικρού Μήκους με Υπόθεση, των Γιάννη Κουτσούρη, Νάσου Μυρμηρίδη
  • Zagreb Film Festival, 1973 Η Γραμμή ‐ Α’ Βραβείο, των Γιάννη Κουτσούρη, Νάσου Μυρμηρίδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1971 Πανδαισία ‐ Α’ Βραβείο Μικρού Μήκους με Υπόθεση Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, του Ιορδάνη Ανανιάδη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1971 Σσσστ ‐ Α’ Βραβείο Μικρού Μήκους με Υπόθεση, του Θόδωρου Μαραγκού

ΒΡΑΒΕΙΑ 1960 - 1969

  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1969 Τσουφ ‐ Α’ Βραβείο Μικρού Μήκους με Υπόθεση, του Θόδωρου Μαραγκού
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, 1969 Τσουφ ‐ Ειδικό Βραβείο Κριτικών, του Θόδωρου Μαραγκού
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ